Dnes je úterý 25.2.2020, svátek má Liliana

Sborování v Šaraticích 2019

Foto Filip KábrtNa první květnovou neděli letošního roku převládlo „aprílové“ počasí. Venku skoro mrzlo a foukal silný vítr. V Brně i okolních dědinách byl klid a prázdno. To se ale nedalo říct o šaratickém kostele. Proběhlo zde odpoledne již po třetí regionální SBOROVÁNÍ pořádané brněnskou Jednotou na zvelebení církevní hudby na Moravě Musica sacra. Záštitu nad touto akcí převzal brněnský biskup Mons. ThLic. Vojtěch Cikrle. Předseda jednoty MS dr. Willi Türk si přijel poslechnout osobně. Dohromady zde vystoupilo pět sborů včetně orchestru. V jednu hodinu se začalo nacvičovat. Samotná akce pak začala v 15:00. Požehnal jí místní farář P. Petr Pavel Severin O.Praem.

Jako první zazpíval Chrámový sbor z Tvarožné pod vedením Silvestry Novotné. Za doprovodu digitálních varhan zaznělo šest duchovních kompozic (J. Rheinberger, M. Praetorius, F. Brodersen, Zajcev, Taizé). Většina programu byla v latině. Zajcevovo Blagoslovi, které je součástí východní řeckokatolické liturgie bylo ve staroslověnštině. Závěrečné číslo patřilo skladbě Pozvedněte brány Marca Frisiny. Zpěváci předvedli toto krásné dílo v našem jazyce.

Následující sbor nese jméno Danielis – Rousínov. Sbormistrem je Pavel Varta. Kromě zpěvu někteří členové doprovázeli na nástroje. Repertoárově tvořili velký kontrast s ostatními sbory, repertoár měli vystavěný ze spirituálů. Jako poslední „vypalovačka“ znělo Cohenovo Halleluja v excelentní úpravě.

Dále vystoupilo vokálně-instrumentální těleso Collegium musicale bonum ze Slavkova u Brna. Pod taktovkou Karola Frydrycha, varhaníka zdejšího kostela a hlavního organizátora Sborování, zněla na profesionální úrovni díla období klasicismu a romantismu. Slavkovský ansámbl uvedl Verleih uns Frieden gnädiglich F. Mendelssohna, Christe eleison ze slavné Petite Messe solennelle G. A. Rossiniho, dále pak zajímavou a velice krásnou Missu C dur KV 220 (Credo, Agnus Dei) W. A. Mozarta.

Jako předposlední vystoupila Starobrněnská schóla s velikonočním středověkým hymnem O filii et filiae jako vzpomínku na vyhořelou pařížskou katedrálu Notre Dame a modlitbou sv. Františka Učiň mne, Pane, nástrojem od Petra Ebena. Někteří členové na začátek zahráli Allegro ze Sonáty F dur G. P. Telemanna. Starobrněnský chrámový sbor pak předvedl tři duchovní kompozice: Kyrie z Orgelsolomesse W. A. Mozarta, Signore delle Cime Giuseppe de Marciho a Tebe Poem Dmitry Bortnianskeho. K poslední skladbě se připojili i zpěváci sboru Magnificat z Újezdu u Brna. Řídil Jiří Lang.

Na závěr se všichni zpěváci spojili dohromady v jeden mohutný sbor a za doprovodu orchestru společně zaznělo Tantum ergo Josepha Haydna. Na varhany hrál Jiří Lang, dirigoval Karol Frydrych.

Úplným závěrem se potom stalo pohoštění na faře. Byla zde příležitost, aby se jednotliví hudebníci seznámili, vyměnili si notové materiály, sdělili své zážitky z vystoupení a v neposlední řadě se nasytili. Celé Sborování bylo úspěšné. Na památku dostali sbormistři pamětní diplomy s nádhernou perokresbou šaratického kostela, jejíž autorkou je Lucie Lstibůrková ze Slavkova u Brna. Z hlediska repertoáru zazněly skladby od 14. století do současnosti, takže posluchači se jistě nenudili. Závěrem patří poděkování všem zúčastněným a hlavně Karolovi. Je dobře, že v dnešní době plné spěchu, stresu, úpadku hudby, atd.. existuje takováto akce.

Jiří Lang, Staré Brno

Foto Filip Kábrt195http://seznam.czwww.veslavkove.cz/
Foto Filip Kábrt
Foto Filip Kábrt195http://seznam.czwww.veslavkove.cz/
Foto Filip Kábrt
Foto Filip Kábrt195http://seznam.czwww.veslavkove.cz/
Foto Filip Kábrt
Foto Filip Kábrt195http://seznam.czwww.veslavkove.cz/
Foto Filip Kábrt
Foto Filip Kábrt195http://seznam.czwww.veslavkove.cz/
Foto Filip Kábrt

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější kultura

Společnost

Černá kronika

  • Ve městě hořel už třetí strom
    Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal... celý článek

Příroda

  • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
    Slavkov
    Slavkov
    Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.